Inkscape – Specialní webové tlačítko

V tomto článku se seznámíme s tím jak v programu Inkscape vytvoříme webové tlačítko se specifickou texturou. Kliknutím na obrázek si můžeme daný obrázek zvětšit.

Nejprve si připravíme pracovní plochu, tj. po spuštění programu Inkscape si plochu vycentrujeme takto (pomocí klávesy 5 na numerické klávesnici nebo :

Jakmile toto budeme mít můžeme se pustit do práce. 🙂 Nejdříve si připravíme text na tlačítko, tj. pomocí nástroje na text  napíšeme nějaký text pro naše tlačítko (viz obrázek níže).

Dále si na Googlu vyhledáme nějaký obrázek textury a ten si stáhneme do počítače. Například níže uvedený obrázek listu.

Nyní si vložíme obrázek do programu Inkscape pomocí „Soubor->Import“ . Necháme nastavené „embed“ a klikneme na budiž viz vyskakovací okno níže.

Nyní máme vložený obrázek v programu (jako na obrázku níže).

Pomocí nástroje pro výběr  (černé myši nebo klávesou F1) vybereme náš text jako na obrázku níže.

Přesuňme text nad vložený obrázek a pomocí „Objekt->Posunout úplně nahoru“ (nebo klávesou Home) přesuneme text do popředí jako na obrázku níže.

Nechme označený text a duplikujme ho pomocí CTRL+D. Vyberme oba texty  a stiskněme klávesu Shift, takto k vybraným textům ještě navíc vybereme obrázek jak vidíte níže.

Nyní v menu vyberme „Objekt->Ořez->Nastavit“.  Duplikovaná text posuňme dolů. Na obrázcích níže vidíme výsledek.

Nyní přesuňme černý text těsně k zelenému a pomocí „Objekt->Posunout dospod“ (nebo klávesou End). Přesuňme černý text za zelený jako na obrázku níže.

Nyní máme vytvořený text s pěknou texturou. Dále potřebujeme vytvořit webové tlačítko. 🙂

Pomocí nástroje na kreslení kruhu  nakresleme elipsu přes náš text a přesuňme ji dospod jako na obrázku níže.

Vyberme elipsu pomocí nástroje na výběr (černé šípky nebo klávesy F1). Dále v menu zvolme „Filters->Materials->Peel off“. Na obrázku níže uvidíme daný efekt. 😉

Nyní nakresleme znovu elipsu trochu tmavší barvou a položme ji tak, aby vše zakryla viz obrázek níže.

Na této tmavě modré elipse nastavíme další filtr. Vyberme tedy tuto elipsu a v menu zvolme „Filters->Ridges->Glowing bubble. Na obrázku níže vidíme opět výsledek .:-)

Nyní jsme u konce. 😉

Napsat komentář